A NÉBIH (Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatal) a vendéglátásban a frissen facsart narancsleveket ellenőrizte - az eredményekről pedig részlesen beszámoltak.
Mindenütt II. osztályú Navel-Late, késői érésű, apróbb méretű étkezési narancsot használtak fel lé facsarására. Ezt a fajtát ugyan nem kifejezetten gyümölcslé előállításhoz termesztik, de természetesen erre a célra is megfelelőnek bizonyult. Mivel késő érésű étkezési célú gyümölcsökről van szó, cukortartalmuk magas volt.
A minták mindegyikének savfoka, azaz „pH értéke” a termék mikrobiológiai állapotára kedvező hatással bíró 3,4-3,8 tartományban volt. Ebben a pH tartományban a megbetegedést és romlást okozó baktériumok élettevékenysége korlátozott, ami élelmiszer-biztonsági szempontból rendkívül előnyös és megnyugtató.
A frissen facsart gyümölcslevek természetes tulajdonsága, hogy tartalmaznak enzimeket és mikroorganizmusokat, amelyet azonban nem kell kockázatosnak tekinteni a már jelzett pH érték és az azonnali elfogyasztás miatt. A narancsok facsarás előtti tisztítása, mosása, a narancs minősége, valamint a környezet tisztasága mind-mind hatással van a termék mikrobiológiai állapotára.
Abban az esetben, ha a facsart lé nem kerül azonnali elfogyasztásra, tehát tárolják, akkor a már említett jelen lévő enzimek és mikroorganizmusok miatt meghatározó szerepe van a tárolási hőmérsékletnek és tárolási időnek. A hűtve tárolás lassítja az erjedést és romlást, de mégis azt tanácsolják, hogy ezeket a gyümölcsleveket ne tárolják, és valóban fogyasszák el a facsarást követően.
A facsart narancslevek átlag C-vitamin tartalma 49,67 mg/100 ml volt. A legmagasabb érték 56,7 mg/100 ml, míg a legalacsonyabb 45,3 mg/100 ml volt. Összehasonlításként megemlíthető, hogy az üzletekben kapható 100%-os iparilag előállított narancslevek átlag C-vitamin tartalma 30 mg/100g.
Az analitikai vizsgálatok alapján a friss narancslevek cukortartalma 7,2-12,8 g/100 g közötti értékeket mutatott. A tápanyagtáblázat adatai alapján a narancs mint gyümölcs átlag értéke cukortartalom esetében 10,6 g/100 g, míg C-vitamin szempontjából 50 mg/100 g.
Maximális pontszámot azok a termékek értek el, amelyek hagyományos, kézi facsarású technológiával készültek. Ezek az italok ugyanis testesebbek, rosttartalomban és gyümölcsdarabokban gazdagabbak voltak, mint a szűrővel ellátott, zárt facsarógépekből kifolyó narancslé.
Az érzékszervi bírálatok eredményeit befolyásolta a narancsok facsarás előtti tárolási hőmérséklete. Az élmezőnyben azok a termékek végeztek, ahol a facsarást megelőzően hűtve tárolták a gyümölcsöket. Szintén meghatározó volt a cukortartalom is, jellemzően a közepes cukor tartalmú narancslevek szerepeltek jobban.
Forrás: NÉBIH